Kto vyhrá Grand National?

Po zrušení ročníka 2020 je tu opäť Grand National, najväčšia stávkarska udalosť roka, ktorá má vysokého favorita vo zverencovi Jonjo O'Neilla Cloth Capovi.
Cloth Cap po suverénnych víťazstvách v posledných dvoch štartoch v handicape vyletel na 162, ale pre Grand National má handicapový základ 148. Ponesie teda až o 14 libier (6.5 kg) menej, než je jeho aktuálny rating, čo mu dáva obrovskú výhodu, v stípli na 6900 metrov zodpovedajúcu asi 25 dĺžkam. Papierovo by teda mal jasne zvíťaziť a predpoklaldom zodpovedá aj veľmi nízky kurz 9/2, podobný, ako mal Tiger Roll pri obhajobe víťazstva v roku 2019.
Je tu však veľký otáznik, ako si vlastne Cloth Cap s prekážkami poradí. Vo svojich 11 stíplových štartoch nikdy nespadol a v piatich štartoch nad 5000 metrov získal dve víťazstvá a dve tretie miesta, ale exceloval výlučne na dráhach s ľahkými skokmi. Svoje štyri víťazstvá získal v Kelso, v Newbury, v Cattericku a v Stratforde, ale na dráhach s ťažkými skokmi prehral veľkým rozdielom, v Cheltenhame o 19 a 15 dĺžok, v Chepstowe o 29 a blízko dokázal dobehnúť len v Doncasteri, kde v poli štyroch koní prehral o krk, bol však osem desatinovým favoritom.
Cloth Cap s kurzom 9/2 nijako neláka - šancový kôň s takým kurzom sa dá nájsť aj v nejakom rovinovom handicape s desiatimi štartujúcimi, ale v Grand National so 40 koňmi na najťažšom stíplovom kurze sveta sa treba radšej pozrieť inam.

Grand National a Velká pardubická majú spoločnú jednu vec. Každoročne sa na štarte objavujú kone menších majiteľov, pre ktorých je úspechom už to, že sa nejakým spôsobom kvalifikovali a skúšajú to bez ohľadu na následky. Grand National až na zanedbateľné výnimky nevyhrávajú kone, ktoré by už predtým nevyhrali aspoň na 5000 metrov a ktoré neodbehli aspoň desať stíplov. Takéto kone môžeme vyradiť už na začiatku rozboru a je ich naozaj dosť, štartové čísla 2-4-8-10-11-13-16-17-20-24-26-29-31-32-34-35-37-38-39.
Medzi prvými vyradenými sú tri kone zo širšieho okruhu favoritov s kurzami do 20/1. Minella Times (9/1) vyhral na 4400 metrov a nebežal ďalej než 4800 metrov, vyradený je víťaz na 3800 metrov Discorama (16/1) a Magic Of Light (18/1), ktorá v roku 2019 dokázala akýmsi zázrakom dobehnúť v Grand National druhá za Tiger Rollom, čo bol jej druhý a zatiaľ posledný dokončený stípel nad 5000.
Desať stíplov ešte neodbehol Burrows Saint, všetkých deväť štartov však dokončil a nebol horšie ako piaty, takže vo výbere postupuje ďalej.

Ďalším nevyhnutným predpokladom na úspech je vynikajúci zdravotný stav, ktorý najlepšie dokumentuje dostihové nasadenie. Grand National v drvivej väčšine ročníkov modernej éry vyhrali kone, ktoré od 1. januára odbehli dva alebo tri dostihy, a posledný štart mali 20 až 55 dní pred Grand National. Predpoklad nespĺňajú Cloth Cap, už vyradení Minella Times a Discorama, a k nim z okruhu favoritov pribudne druhý z posledných dvoch ročníkov Beecher Chase na skokoch Grand National Kimberlite Candy (14/1), štartujúci po štvormesačnej prestávke. Okrem neho sú vyradené čísla 1-5-12-18-19-25-27-30-33-36. Optimálny počet dní od posledného štartu nespĺňa ani Yala Enki, ktorý pobeží po 63 dňoch, ale v aktuálnej sezóne štartoval päťkrát a v tomto roku trikrát, takže vo výbere zostane.

Zo zostávajúcej deviatky najspoľahlivejších koní sa ako víťazi nejavia Blaklion (50/1) a Jett (66/1). Jeden z favoritov Grand National z rokov 2017 a 2018 (4. miesto a pád) Blaklion počas takmer dvojročnej prestávky dvakrát zmenil trénera a v dvanástich rokoch je už pristarý. Jeho forma po návrate na dráhu nie je ničím zaujímavá a na štart pôjde so záťažou o 7 libier vyššou, než je jeho aktuálny rating. Skúsený a spoľahlivý Jett 25 zo svojich 33 stíplov odbehol na tratiach do troch míľ a podobne ako Blaklion bude mať nevýhodu 5 libier.
Mimoriadne spoľahlivý je Lake View Lad (50/1), ktorý z 18 stíplov nedokončil len jediný, Grand National 2018, kde bol zadržaný, keď sa ukázalo, že je to na neho ďaleko. Bude mať nevýhodu 2 libier, nastupuje veľmi skoro po operácii dýchacích ciest a prvýkrát bude mať lícnice, pričom Grand National nie je príliš vhodná pôda na takéto experimenty - až 3/4 štartujúcich s lícnicami, visorom alebo blinkersom spadnú.
To isté platí aj u víťaza Midlands Grand National a Welsh Grand National z roku 2019 Potters Cornera (20/1), ktorý poprvýkrát pobeží s blinkersom.
Any Second Now (10/1) naposledy vyhral v dobrom čase na ťažkej dráhe, ale na dve míle. Nad tri míle nedokončil polovicu zo šiestich štartov, ale na Cheltenham Festivale 2019 vyhral na 5200 metrov a bude bude mať handicapovú výhodu 2 libier.

Na záver zostala štvorica francúzskych odchovancov, Burrows Saint a Acapella Bourgeois trénera Willieho Mullinsa, Yala Enki Paula Nichollsa a Lord Du Mesnil Richarda Hobsona.
Megastajne trénerov Mullinsa a Nichollsa systematicky žnú úspechy, ale dostihy na extrémnych tratiach chcú čosi naviac, čosi, čo v ich továrňach na úspechy chýba, alebo na to nie je čas. Je to vidieť v štatistikách, keď každý z nich má len po jednom víťazstve v Grand National a ich úspešnosť na dlhých tratiach je podstatne horšia, než na tradičných dištanciách od dvoch do troch míľ. Opatrnú dôveru by preto mohol dostať zverenec Richarda Hobsona LORD DU MESNIL (33/1), ktorý naposledy vyhral Grand National Trial a na štart pôjde s dôležitou výhodou 5 libier.
Yala Enki (40/1), ktorý kedysi v Auteuil prehral s Anakingom, sa vymyká z portfólia typických trojmíliarov Paula Nichollsa. Dokáže nekonečne dlho diktovať ostré tempo a práve on by mohol byť koňom, ktorý sa postará o prvé víťazstvo ženskej jazdkyne v histórii Grand National.
Z dvojice Willieho Mullinsa je preferovanejší Burrows Saint s kurzom 9/1, ale v Bobbyjo Chase Acapella Bourgeois napriek nevýhode 6 libier jeho útok ľahko odrazil o 4 3/4 dĺžky. V Grand National majú záťaže o 7 libier naopak, takže Acapella Bourgeois (33/1) je na papieri 20 dĺžok pred Burrows Saintom, pričom bude mať v sedle oveľa skúsenejšieho stíplového jazdca.