turf.sk

Tipy: 14. 10. 2018 Pardubice - Velká pardubická

turf.sk

Velká pardubická pre nováčika
14.10. Pardubice Víťazom 128. ročníka Velkej pardubickej na 6900 metrov o 5 miliónov korún (194 000 €) sa stal sedemročný zverenec Pavla Tůmu Tzigane Du Berlais s Janom Faltejskom.
Pre Tůmu to bola vôbec prvá účasť jeho zverenca vo Velkej a pre Faltejska dvanásta, pričom jeho účinkovanie vo Velkej možno rozdeliť do dvoch etáp. V prvých šiestich štartoch obsadil len dve siedme miesta a štyrikrát nedokončil, ale v ďalšich šiestich štartoch päťkrát vyhral a raz bol tretí.
Už tradične bola najdramatickejšia pasáž od štvrtého po šiesty skok, kde pole opustilo sedem z dvadsiatich štartujúcich koní. Na vnútornej strane Taxisu Vicody, ktorý mal zorné pole zúžené tienidlami, zle odhadol skok, skočil nízko a dopadol do priekopy, pričom sa zamotal pod nohy Univese Of Graciemu a spôsobil aj jeho pád. Za nimi šikmo skočil Templář a pri tvrdom doskoku katapultoval Felixa de Gilesa zo sedla, a na vonkajšej strane prekážky zhasli nádeje Ter Milla, ktorý odskočil príliš ďaleko pred prekážkou a dopad na hranu priekopy neustál. Na Írskej lavici zo slovenského reprezentanta Vajgarosa vystúpil dvojnásobný víťaz Grand National Leighton Aspell, na Popkovickom skoku zo sedla Deligt My Fire vypadol Niklas Lovén a zastavil tam veterán Kasim. Potom už dostih za vedenia Bridgeura prebiehal v kľude a jedinými odpadlíkmi boli najväčší outsideri Artistmontot a Mileryt, ktorí nazbierali priepastnú stratu a po piatich kilometroch boli zadržaní.
Za Havlovým skokom sa sa vpredu sformovala šestica koní s plnými šancami, ktorú stíhal obhajca víťazstva No Time To Lose. Vandual, Nikas a Ribelino začali výrazne strácať a Pareto sa po celý dostih trápil vzadu. Na trávnatej dráhe došli sily Bridgeurovi a posledý skok skákali takmer súčasne Stretton, Ange Guardian, Zarif, Hegnus a Tzigane Du Berlais. V posledných tristo metroch mal najviac síl Tzigane Du Berlais, ktorý zvíťazil o tri dĺžky a hlavu pred Hegnusom s Markom Stromským a Strettonom s Thomasom Garnerom. Štvrtú priečku obsadil Zarif s Raffaelem Romanom a na tabuľu sa cez hasnúceho Ange Guardiana prepracoval No Time To Lose. Bridgeur napokon dobehol s veľkou stratou siedmy a dostih dokončili aj slovenský odchovanec Vandual so slovenským džokejom Lukášom Matuským, ďalej Nikas, Pareto a Ribelino.
Po dostihu sa na tému porážky favoritov zo stajne Josefa Váňu objavili teórie o vydávaní síl v poctivo odbehnutých kvalifikáciách, či o dĺžke prestávky od posledného štartu, všetko však vyvracia druhý zo septembrovej kvalifikácie Tzigane Du Berlais... Trochu sa pozabudlo na fenomén zvaný stajňová forma a na staré dostihové porekadlo „forma tlčie triedu”, ale pozorným stávkarom iste neušlo počínanie zverencov zúčastnených trénerov v predchádzajúcich dostihoch.
Tréner víťazneho Tzigane Du Berlaisa Pavel Tůma priviezol kone do Pardubíc v top forme, v sobotu jeho zverenec Anaking suverénne vyhral Křišťálový pohár města Pardubic, Northerly Wind dobehol druhý v Stříbrnej trofeji a Saint Joseph v trojkovom stípli. Tréner Hegnusa Radek Holčák iného koňa v Pardubiciach nemal a tréner tretieho Pareta Čestmír Olehla mal kone takisto v špičkovej forme, Poinsettia a Waikita obsadili prvé a tretie miesto v Cene Laty Brandisovej a Izynka suverénne ovládla Cenu Vltavy.
Oproti nim Josefovi Váňovi načasovanie stajňovej formy vôbec nevyšlo. Vyhral síce prvý dostih mítingu, ale upracované, jednodĺžkové víťazstvo Mister Westminstera v štvorkových prútenkách amatérov ani zďaleka nezodpovedalo prevahe, ktorú mal mať podľa papierových predpokladov. Potom už jeho favoriti išli od prehry k prehre až po Velkú pardubickú, kde obsadili štvrté, piate a šieste miesto.

turf.sk

European Jockeys Cup - Murzabajev obhájil víťazstvo
22.9. Praha V EJC sa v porovnaní s predchádzajúcimi tromi ročníkmi predstavila slabšia zostava džokejov, zvýšené dotácie však prilákali veľmi zaujímavé kone - v hlavnom dostihu, v EJC Million na 1400 metrov o 2.6 milióna korún (101 000 €), sa predstavili traja grupoví víťazi a papierovým favoritom bol legendárny írsky šprintér Gordon Lord Byron (Byron), o ktorom už bol natočený aj film.
Gordon Lord Byron bol prvým koňom, ktorý bol na dostihy do Prahy prepravený letecky, let však výrazne meškal, takže namiesto ušetrenia síl desaťročného veterána sa stal pravý opak. Gordon strávil na ceste až 12 hodín, do stajne v Chuchli sa dostal neskoro po polnoci a na odpočinok v cudzom prostredí nemal dostatok času. Situáciu mu neuľahčil ani šesťnásobný dubajský šampión Tadhg O'Shea, ktorý ho odjazdil „po dubajsky” - napriek nevýhodnému štartovému postu sa ponáhľal dopredu, na začiatku cieľovej roviny sa ujal vedenia, ale v posledných tristo metroch mal Gordon celej tej víkendovej anabázy plné zuby a bez iskry si dobehol po piate miesto. V Racing Post Ratingu dostal známku 92, čo je jeho najhorší výkon za posledné dva roky a predchádzajúcich 22 štartov...
Neuspeli ani nemeckí grupoví víťazi Julio a Shining Emerald, ktorých žreb spolu s Gordon Lord Byronom poslal do posledných troch boxov. Bajuržan Murzabajev a Eduardo Pedroza im nedokázali nájsť pozíciu, na začiatku oblúka navyše zle zatočili a rozdali mnoho dĺžok. Julio sa v závere prepracoval aspoň na tretie miesto, ale Pedroza so Shining Emeraldom záver vypustil a skončil jedenásty.
Víťazstvo v najbohatšom stredoeurópskom rovinovom dostihu si po perfektnom výkone francúzskeho džokeja Jeana Bernarda Eyquema pripísal zverenec Václava Luku Troizilet (Wootton Bassett) z organizujúcej stajne Leram, pred outsiderom Noble Cliffsom, zmieneným Juliom a Borsakovom.
Vlaňajšie víťazstvo v EJC obhájil Bajuržan Murzabajev napriek tomu, že EJC Million mu s Juliom jazdecky nevyšiel a v Gerschovom Memoriáli na 1400 metrov o 600 000 Kč (23 000 €) s vysokým favoritom Pardon My French po príliš aktívnom priebehu podľahol dobre načasovanému útoku King Archieho (Archipenko) s Jaroslavom Línkom. V EJC Middle na 1800 metrov o 600 000 Kč Murzabajev premenil tutovku v sedle Wirelessa (Kentucky Dynamite) a vo Velkej cene českého turfu na 2400 metrov o 600 000 Kč v sedle Rousse (Lope De Vega) po veľkom súboji o hlavu zdolal víťazku Derby Blessed Kiss, čo mu celkovo vynieslo 30 bodov. Druhý skončil Jean-Bernard Eyquem s 18 a tretí Anderas Helfenbein so 17 bodmi.

turf.sk

Österreichisches Derby pre domáceho Gugus Des Brieresa
16.9. Ebreichsdorf Len sedem štartujúcich prilákal jubilejný, 150. ročník najstaršieho rakúskeho športového podujatia, Österreichisches Derby na 2200 metrov o 30 000 € a víťazstvo si pripísal zverenec Tamary Richterovej Gugus Des Brieres.
Syn víťaza Derby Italiano Cima De Triomphe (Galileo) po víťazstve v bratislavskom Derby triali odvodil Slovenské Derby a až v posledných dvesto metroch sa prepadol na konečné piate miesto, takže v kratšom rakúskom Derby bolo na programe dňa, že otočí pomer síl s Res Judicatom, ktorý v Bratislave skončil tretí. Jaroslav Línek sa s ním navyše nikam neponáhľal a odviezol sa na štvrtom mieste, na konci oblúka vonkajšou stopou zaútočil a bez ohrozenia ho priviedol k víťazstvu pred Res Judicatom a umiestneným z nemeckého štvorkového handicapu I'm A Dreamerom, ktorí sa v poslednom oblúku ocitli na konci poľa a v závere sa už len priblížili na dve dĺžky.
Štvrté miesto obsadil ďalší nemecký nezvíťazivší Ludwig Leopold, tabuľu doplnil víťaz bratislavského štvorkováho handicapu Quito, až šiestym miestom sklamala tretia z Ceny Arvy a zo Slovenských Oaks Zambala a posledná dobehla bulharská odchovankyňa, víťazka tamojšieho Derby Tangra.

turf.sk

Kincsem Díj pre Esti Fényho
9. 9. Budapešť Víťazom najvýznamnejšieho maďarského medziročníkového testu, Kincsem Díj na 2400 metrov o 12 miliónov forintov (37 000 €), sa stal trojročný domáci odchovanec Esti Fény (Pigeon Catcher) z lotu trénera Csabu Zalu.
Esti Fény po víťazstve v Magyar Derby vyhorel v Slovenskom Derby (10.), ale výpadok vykompenzoval sedemdĺžkovým víťazstvom v Szent István Díj, a v Kincsem Díj potvrdil príslušnosť k regionálnej špičke vytrvalcov, keď sa v solídne rozbehnutom dostihu držal v popredí, už 800 metrov pred cieľom sa posunul do vedenia a bez väčších problémov vyhral o dĺžku pred slovenským Portorikosom (Intense Focus). Po treťom mieste siahal český veterán Autor (Authorized), domáci Rosenfire (Aussie Rules) a Eskandar (Teofilo) ho však v závere vytlačili na koniec tabule.
Favoritkou Kincsem Díj bola slovenská Zoriana, ktorá tam však nemala čo hľadať, pretože v paddocku krívala a v turfovo vyspelejších krajinách by ju v takom stave ani nepustili na štart. Že s ňou čosi nie je v poriadku naznačovalo aj nezvykle pokojné správanie pri zavádzaní do boxov no a v dostihu sa to prejavilo, keď v závere vycúvala na siedme miesto (video).

turf.sk

Tour To Paris si udržal neporaziteľnost
9. 9. Budapešť Okrem Kincsem Díj bolo v Kincsem Parku na programe ďalších päť jednotkových dostihov, v ktorých sa zrodil jeden slovenský úspech - v Szabó József "Pöri" Emlékverseny Hendikep na 1400 metrov na Polytracku o 900 000 forintov (2800 €) využil osemročný slovenský odchovanec Van Damme (Desert Track) najnižšiu záťaž a pod Zdenkom Šmidom priniesol trénerovi Marcelovi Mihalíkovi a stajni ARS Invest Zimková prvé jednotkové víťazstvo (video).
Najsledovanejším koňom dňa bol zverenec Sándora Ribárszkeho Tour To Paris (Fuisse), ktorý si aj v ôsmom životnom štarte udržal neporaziteľnosť, keď pod Jaroslavom Línkom vyhral Overdose Díj na 1000 metrov o 4.5 milióna forintov (13 900 €). Tour To Paris vyhral o tri dĺžky pred druhou z Jarnej ceny kobýl Fire For Gogou, ale podobne ako v predchádzajúcom štarte v Kozma Ferenc Emlékverseny mu chýbala brilantnosť z jarných štartov, keď vyhral predskúšku Nemzeti Díj o 12, Nemzeti Díj o 10 a Flandorffer Tamás Emlékverseny o 14 dĺžok (video).
V Aperianov Zakariás Emlékverseny - Imperiál Díj na 1600 metrov o 4.5 milióna siahal po svojom 21 víťazstve 10-ročný veterán Silent Blessing (Diktat), v posledných metroch ho však chytil štvorročný Capitaine Fregate (Fuisse), pre ktorého to bolo deviate životnú víťazstvo (video).
V Blaskovich Ernő Emlékverseny pre dvojročné kone na 1300 metrov o 1.5 milióna forintov (4600 €) sa presadil favorizovaný Dynamo (Rendezvous), pre ktorého to bolo v piatom štarte tretie víťazstvo, a zaujímavý dobeh sa zrodil v Magyar Hárómévesek Nagydíja pre trojročné kone maďarského chovu na 2400 metrov o 4.4 milióna forintov (13 600 €) - vyhral Jaroslavom Línkom odjazdený outsider Selyemkő (Satin Stone) a na druhom, treťom a piatom mieste dobehli potomkovia šprintérskej hviezdy Overdosea Aurora Borealis, Rose Fire a Stormatic.

turf.sk

Dylanka získala druhé Oaks
2. 9. Bratislava Dcéra víťaza Irish Derby, King George VI And Queen Elizabeth Stakes a Prix de l'Arc de Triomphe Dylan Thomasa (Danehill) Dylanka vyhrala po českých Oaks analogický dostih aj v Bratislave a priniesla trénerke Helene Vocáskovej prvý slovenský klasický triumf.
Hlavnými súperkami Dylanky v Oaks na 2000 metrov o 23 000 € boli zverenkyne Václava Luku Wild Love a Rousse. Víťazka Jarnej ceny kobýl Wild Love nadiktovala poctivé tempo, ale na mäkkej dráhe dostih neprestála a v poslednom oblúku začala slabnúť. V tom momente poslal Beysim Ferhanov Dylanku do trháka, na ktorý nezareagoval Antoine Subias v sedle štvornásobnej francúzskej víťazky Rousse (Lope De Vega), s ktorou sedel Dylanke za zadkom, ale v rozhodujúcom okamihu si ju nechal ujsť o 5-6 dĺžok. V cieľovej rovine sa Rousse snažila, ale priblížila sa len na 3/4 dĺžky,
Tabuľu s odstupom doplnili rakúska Zambala (Wiesenpfad), česká Slivka (Mikhail Glinka) a najlepšia zo šestice slovenských kobýl Maková Panenka (Stormy Jail), Wild Love skončila až siedma.

turf.sk

V Chuchli vládli kobyly
2. 9. Praha Chuchelských hlavných dostihov sa zúčastnili tri kobyly a nepustili pred seba žiadneho zo žrebcov. V St Leger na 2800 metrov o 550 000 Kč (21 500 €) sa zrodil očakávaný dobeh Derby víťazky Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) pred druhou z Oaks Carmellou (Campanologist), a v rovnako dotovanej Velkej cene Prahy na 1600 metrov trochu podcenená Saša (Makfi) po útoku z posledného miesta v tesnom dobehu zdolala víťaza Velkej jarnej Sagara (Excelebration), víťaza Tattersalls Mile Father Frosta (Rip Van Winkle) a víťaza Lázeňskej míle Zocka (Rock Of Gibraltar).

turf.sk

Derby víťazky neuspeli na scéne Black Type
12. 8. Berlín / Deauville Víťazka Slovenského Derby 2016 Zoriana (Jukebox Jury) a víťazka Českého Derby 2017 Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) sa pokúsili o prienik medzi Black Type kone, ale obe skončili posledné.
Zoriana sa predstavila v Listed Hoppegartener Stutenpreis na 1800 metrov o 27 000 €, kde v poli 11 kobýl odskakovala s kvótou 7:1 ako piata šanca, ale už v polovici cválala ťažkopádne, v oblúku rozdala mnoho metrov a v cieľovej rovine sa prepadla na vzdialené posledné miesto, pričom na víťaznú Angelitu (Areion) z rodiny legendárnej Asterblüte strácala priepastných 26 dĺžok.
Hrozivý výsledok očividne nezodpovedá schopnostiam Zoriany a možno sa domnievať, že ho spôsobilo buď avizované zranenie, alebo skôr to, že v noci pred dostihom absolvovala namiesto spánku desaťhodinový transport.
Blessed Kiss v Gr.3 Prix Minerve na 2500 metrov o 80 00o € narazila na oveľa silnejšiu konkurenciu než Zoriana. Po víťazstve v Českom Derby ju francúzski handicaperi pre istotu zdvilhli z 31 na 36 kilogramov, i tak ale za konkurentkami zaostávala minimálne o 8 kilogramov, takže odskočila s kvótou 56:1 ako najväčšia outsiderka. Prekvapenie sa nekonalo, ale 16 1/2-dĺžková strata na vychádzajúcu hviezdu Worth Waiting (Bated Breath), ktorá vyhrala štvrtýkrát v rade, nie je žiadnym prepadákom, len manažérskou chybou.

turf.sk

Cena turfu pre Portorikosa
12.8. Bratislava Výnimočný deň prežili džokej Jiří Palík, tréner Miroslav Stančík a majiteľ Peter Strnisko, ktorí vyhrali štyri dostihy, šprintérsku päťku a trojku s kobylami Lashain a Hayluck, dvojkový Memoriál Otta Suchovského na 1400 metrov s Lightblack a hlavný dostih, Cenu turfu, s Portorikosom. Jiří Palík na záver vyhral ešte trojkový vytrvalecký handicap s Furious Felixom, celkom si teda pripísal päť víťazstiev, čo sa v Bratislave za posledných 10 rokov podarilo len Zdenkovi Šmidovi, ktorý presne pred rokom vyhral takmer rovnaké dostihy ako Palík, vrátane Ceny turfu s George Booleom.
George Boole sa predstavil aj v tohtoročnej Cene turfu na 2400 metrov o 7000 €, bežalo sa však až o 11 sekúnd rýchlejšie ako pred rokom a v závere vycúval na piate miesto. Víťazstvo si pripísal vyššie zmienený Portorikos (Intense Focus), ktorý sa po ôsmom mieste v Slovenskom Derby 2016 vrátil medzi míliarov, ale v aktuálnej sezóne to opäť skúsil na vytrvaleckých tratiach a zaradil sa do regionálnej špičky, keď sa každým štartom o priečku zlepšil - dobehol štvrtý vo Veľkej májovej, tretí vo Veľkej cene Slovenska, druhý v Zlatom pohári a teraz vyhral Cenu turfu o hlavu pred tretím z vlaňajšieho Magyar Derby Mr Zuru (Famous Name). Tretiu priečku obsadil slovenský odchovanec Sulman (Look Honey) pred druhým zo Slovenského Derby 2016 Fantastic Lacym (Manduro).

turf.sk

Filip Minařík získal päťdesiate grupové víťazstvo
5.8. Düsseldorf Český džokej Filip Minařík zaznamenal jeden z najväčších úspechov kariéry, víťazstvo v Gr.1 Preis der Diana - German Oaks na 2200 metrov o 500 000 €.
Minařík bol v sedle pôvodom veľmi zaujímavej Well Timed (Holy Roman Emperor) v ktorej pedigree sa až päťkrát objavuje Northern Dancerova matka Natalma. Zverenkyňa Jean-Pierra Carvalha prehrala len v dvojročnom debute pod Danielem Porcum a v tejto sezóne vyhrala pod Minaříkom všetky štyri štarty, dostih nezvíťazivších kobýl a Listed na 2100 metrov v Düsseldorfe, Gr.2 Soldier Hollow - Diana-Trial na 2000 metrov v Berlíne a napokon aj vysoko cenenú klasiku, ktorá bola s víťaznou dotáciou 300 000 € druhým najlukratívnejším Minaříkovým víťazstvom po Grosser Preis von Baden 2006 (Prince Flori, 450 000 €).
Preis der Diana bola pre Filipa Minaříka jubilejným, päťdesiatym grupovým víťazstvom. To prvé, Gr.3 Grosser Sprint-Preis, získal v roku 2000 s Tertullianom a od tej doby zbiera grupové zásahy každoročne, s výnimkou rokov 2007, keď mal v hlavnej časri sezóny trojmesačný dištanc kvôli vyhrážkam džokejovi Andreasovi Helfenbeinovi, a roku 2013, keď mal zdravotné problémy.
Čo do grupových víťazstiev bol Minařík najúspešnejší v sezónach 2015 a 2017, keď vyhral po šesť grúp, vrátane jednotiek Grosser Preis von Bayern s Itom a s Guignolom, Bayerisches Zuchtrennen s Guilianim a Grosser Preis von Baden s Guignolom. Päť grúp, vrátane dvojky Oettingen-Rennen so Shamalgamom, vyhral v roku 2011. V aktuánej sezone má na konte štyri grupové víťazstvá, takže je tu stále šanca, že to bude jeho najúspešnejšia sezóna.
Celkovo má Minařík na konte 14 víťazstiev v Gr.1, 15 v Gr.2 a 21 v Gr.3.

turf.sk

Windstoss a Weltstar II.
Stránka dostihy.fitmin.cz zverejnila text Ing. Pavla Viceníka, ktorý potvrdzuje, že Windstoss a Weltstar skutočne nepochádzajú z napajedlianskej rodiny.
Viac...

turf.sk

Windstoss a Weltstar z napajedlianskej rodiny? Nie, z widzowskej.
Dostihová stránka dostihy.fitmin.cz priniesla v uplynulých dňoch článok, podľa ktorého víťazi posledných dvoch ročníkov Deutsches Derby Windstoss a Weltstar pochádzajú z napajedlianskej rodiny, čo je nesprávna informácia.
Viac...

turf.sk

Línek vyhral Derby bez beluša - s Mon Cherim
15.7. Bratislava Päťnásobný slovenský šampión džokejov Jaroslav Línek sa na pätnásty pokus konečne dočkal víťazstva v domácom Derby. Po štyroch víťazstvách v Magyar Derby s belušmi King's Honorom, Thunder Groomom, Maydayom a Quelindom priviedol v Slovenskom Derby na 2400 metrov o 64 000 € k víťazstvu hnedáka Mon Cheriho (Makfi), ktorého pre stajňu Lokotrans trénuje Luboš Urbánek.
Vedenia sa okamžite ujal z boxu číslo 2 štartujúci rakúsky Gugus Des Brieres (Cima De Triomphe) s päťnásobným maďarským šampiónom džokejov, Bulharom Stanislavom Georgievom, za ktorého si vo vlažnom tempe rozumne sadli Jiří Palík s Riskom (No Risk At All) a Jozef Bojko s Res Judicatom (Jukebox Jury), a všetci traja z výhodnej pozície vyťažili tabuľové umiestnenia.
Na začiatku cieľovej roviny vedenie prevzal piaty zo Starohájskeho kritéria Risk, ale asi 150 metrov pred cieľom sa predná línia vyrovnala a víťazstvo napokon vybojoval tretí z Českého Derby Mon Cheri o krk, krk a 3/4 dĺžky pred víťazkou Českého Derby Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), Res Judicatom a domácim Riskom. Gugus Des Brieres udržal piatu priečku o nos pred Darkolvom.
Slušné siedme miesto obsadil domáci Standing Rock, tretí domáci zástupca Pascal skončil dvanásty. Deviatym a trinástym miestom sklamali Thisisthekey a Mount Q, ktorých vrchol bol zrejme v Starohájskom kritériu, kde dobehli prvý a štvrtý, a neuspel ani víťaz Magyar Derby Esti Fény, ktorý vonkajšou stopou rozdal mnoho dĺžok a v závere vycúval na desiate miesto.
Víťazný Mon Cheri je po Sir Sunovi a Ideal Approachovi len tretím jednotkovým a po Sir Sunovi druhým klasickým víťazom trénera Luboša Urbánka a Slovenské Derby bolo Urbánkovým deviatym jednotkovým víťazstvom.
Zaujímavé je, že prví dvaja, Mon Cheri a Blessed Kiss, mali v závere identickú rýchlosť, rovnako ako v Českom Derby, rozdiel bol len v pozícii pred záverom dostihu. V Chuchli bol na začiatku roviny Mon Cheri asi dve dĺžky za Blessed Kiss a rozdiel sa do cieľa nezmenil, zatiaľ čo v Bratislave bol Mon Cheri na štvorstovke pol dĺžky pred Blessed Kiss a rozdiel sa takisto nezmenil.

turf.sk

Zoriana tentokrát „s odretými ušami”
15.7. Bratislava V rámci Derby dňa sa v Bratislave predstavila aj najväčšia slovenská hviezda súčasnosti, belka Zoriana (Jukebox Jury) z PD Senica, ktorá pod Štefanom Budovičom podľa očakávania vyhrala Cenu Pat's Music na 2000 metrov o 13 000 €, v ostrom tempe si však na špici nevydýchla a v závere už toho mala dosť, ale so šťastím udržala víťazstvo o krk a 3/4 dĺžky pred Sašou (Makfi) a Slivkou (Mikhail Glinka).
Opakom bol Zlatý pohár na 2600 metrov o 13 000 €, ktorý podľa očakávania odvodil favorizovaný Autor (Authorized), nasadil však príliš pomalé tempo a pole neroztrhal, ale priviezol si ho za zadkom do roviny, kde s ním urobili krátky proces Felix (Jukebox Jury) s Petrom Foretom a Portorikos (Intense Focus) s Jiřím Palíkom, ktorí obsadili prvé dve priečky. Autorovi zostalo päť dĺžok vzdialené tretie miesto, štvrtý skončil bočiaci Bonys a piaty Touch Of Genius.

Mon Cheri priniesol Lubošovi Urbánkovi jednotkové víťazstvo číslo deväť a osmičku mala Bratislavská míľa na 1600 metrov o 13 000 €, kde vlaňajšie víťazstvo s prehľadom obhájil Ideal Approach (Bushranger) s Jaroslavom Línkom, o 3/4 a 3/4 dĺžky pred George Booleom (Art Connoisseur) a Facts And Figuresom (Galileo).
Jednotkový program doplnila Cena Mysa na 1000 metrov o 7000 €, kde Mr Right (Echo Of Light) a Berouyine (Bushranger) zopakovali dobeh raz-dva z nedávnej chuchelskej jednotky. Tesne tretí dobehol Henrytheaeroplane (Henrythenavigator).

turf.sk

V Hamburgu vládol Markus Klug
29.6.- 8.7. Hamburg Počas „Derby-Woche” v Hamburgu sa vo fantastickej forme predviedli zverenci Markusa Kluga, ktorí vyhrali tri najvýznamnejšie dostihy mítingu, Grosser Hansa-Preis, Grosser Preis von Hamburg a Deutsches Derby.
Klugov vlaňajší víťaz Derby Windstoss (Shirocco) sa predstavil v roli hlavného favorita v Gr.2 Grosser Hansa-Preis na 2400 metrov o 70 000 €, ale v poli siedmoch koní skončil až štvrtý, čo však Kluga nemusí príliš mrzieť, pretože prvé dve priečky obsadili jeho ďalší zverenci, vlaňajší nemecký Kôň roka Dschingis Secret (Soldier Hollow) a Colomano (Cacique).
V Gr.3 Grosser Preis von Hamburg na 2000 metrov o 55 000 € ako vysoký favorit odskočil bývalý poľský šampión Va Bank (Archipenko), momentálne pripravovaný Andreasom Wöhlerom, víťazstvo však rozdielom hlavy vybojoval Klugov zverenec Devastar (Areion).
Po víťazstve siahal Markus Klug aj v Gr.3 Mehl Mülhens-Trophy pre trojročné kobyly na 2200 metrov o 55 000 €, ale jeho Dinu (Nathaniel) rozdielom pol dĺžky porazila Taraja (High Chaparral), v ktorej sedle si Bajuržan Murzabajev pripísal svoj druhý grupový triumf, prvý získal vlani v Gr.3 Herzog von Ratibor-Rennen s Poldi's Lieblingom.
Favoritom 149. ročníka Deutsches Derby na 2400 metrov o 650 000 € bol zverenec Andreasa Wöhlera Royal Youmzain (Youmzain), dvesto metrov pred cieľom sa však vpredu vynorili Klugovi zverenci Weltstar (Soldier Hollow) a Destino (Soldier Hollow), a obsadili prvé dve priečky. Royal Youmzain prvým dvom nehrozil a skončil tretí pred Salve Del Riom (Rio De La Plata), tabuľu uzavrel Aldenham (Mastercraftsman), v ktorého sedle Jozef Bojko predviedol majstrovský odhad tempa a napriek odpisujúcemu kurzu 39:1 sa udržal na tabuli.
Víťazný Weltstar, polobrat vlaňajšieho víťaza Windstossa, priniesol Markusovi Klugovi tretie víťazstvo v Deutsches Derby za posledných päť rokov, džokejský veterán Adrie de Vries sa radoval prvýkrát, predtým mal ma konte len tretie miesto s Omikronom za Shiroccom a Malinasom v Deutsches Derby 2004.

turf.sk

V Magyar Derby sa presadil Esti Fény
1. 7. Budapešť Víťazom 96. ročníka Magyar Derby na 2400 metrov o 14 miliónov forintov (42 450 €) sa stal jediný maďarský kôň, figurujúci na prihláškach do Slovenského Derby, zverenec Csabu Zalu Esti Fény (Pigeon Catcher), v ktorého sedle si sté víťazstvo pripísal džokej Tamás Nagy.
Nagy Esti Fénymu pripravil ideálny priebeh v prvej vlne, na začiatku roviny ho poslal do vedenia a vyhral pred z posledného miesta útočiacou víťazkou päťkového handicapu Köln (Jukebox Jury), v ktorej sedle Gábor Paizs prevažoval pol kilogramu a napokon prehral len o hlavu. Tretí dobehol Wildvogel (Kheleyf) a prevahu kobýl na tabuli dotvorili víťazka klasickej Hazafi Díj Medyna (Masterstroke) a česká odchovankyňa Contesse (Fast And Furious). Favorizovaný suverén z Alagi Díj Csalán skončil až pätnásty.
Odchovanec Národného žrebčína Bábolna Esti Fény vlani zo štyroch štartov vyhral dostih nezvíťazivších a najväčší dostih pre dvojročiakov maďarského chovu, Magyar Kétévesek Nagdíja. V aktuálnej sezóne získal tri umiestnenia, v predskúške Nemzeti Díj skončil druhý za Tour To Parisom, v klasickej Nemzeti Díj tretí za Tour To Parisom a Muizenberg Rockom, a v Alagi Díj druhý. Víťazstvo prišlo v pravý čas napriek tomu, že má pre Derby takmer antipôvod.
Jeho otec Pigeon Catcher (Dutch Art x Royal Abjar) bol dvojročiak za 7000 € a vo farbách maďarského majiteľa Zsolta Hegedüsa získal vo Francúzsku v 16 štaroch dve víťazstvá, v dostihu nezvíťazivších na 1600 metrov a v handicape D na 1900 metrov na Polytracku. V jedinom štarte na Listed-scéne skončil šiesty. V roku 2014 bol zaradený do maďarského chovu a z prvého ročníka má dráhe šesť koní, z toho dvoch víťazov - Esti Fényho a päťkovú víťazku Tűzgalamb.
Esti Fényho matka Ejtihaad (Nayef) pred ním dala trojicu päťkových koní a sama sa na dráhe neobjavila. Nebehala ani druhá matka Al Durrah (Darshaan), kvalitu ukázala až tretia matka, Listed-víťazka Ashraakat (Danzig), pravá sestra šampióna šprintérov Elnadima a polosestra trojročnej šampiónky Mehthaaf (Nureyev).

turf.sk

Našiel Ribárszki nového Overdosea?
1. 7. Budapešť V Kincsem Parku sa v rámci Derby dňa predstavil aj najlepší maďarský trojročiak, 10-dĺžkový víťaz Nemzeti Díj Tour To Paris (Fuisse), nezamieril však do Derby, ale do Flandorffer Tamás Emlékverseny na 1200 metrov o 1.3 milióna forintov (3940 €). Zverenec Sándora Ribárszkeho pod Jaroslavom Línkom pripomenul Ribárszkeho bývalú hviezdu Overdosea, keď sa okamžite ujal vedenia a v závere súperom impozantne odišiel, pričom o 14 dĺžok druhý skončil Duce (Fuisse), ktorý od minulej sezóny nazbieral v Budapešti šesť jednotkových triumfov.
V Buccaneer Díj na 1600 metrov o 1.5 milióna forintov (4550 €) sa na výslenie vrátila ďalšia veľká hviezda, zverenec Gábora Maronku Silent Blessing (Diktat). Obhajca víťazstva z rokov 2014 a 2015 sa po dvojročnej prestávke vrátil na dráhu víťazstvom v dvojkovej Eleki Díj, a v Buccaneer Díj pod Jaroslavom Línkom systémom štart-cieľ ukázal, že ani v desiatich rokoch nepatrí do starého železa, keď si pripísal svoje štrnáste jednotkové víťazstvo a devätnáste celkovo.

turf.sk

Premianti Českého Derby favoritmi na Slovensku
26. 6. Bratislava Po utorkovom škrtaní zostalo na prihláškach do Slovenského Derby 15 koní, vrátane prvých troch z Českého Derby, Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), Poldi's Lieblinga (Tai Chi) a Mon Cheriho (Makfi), za ktorými nasledujú prví dvaja zo Starohájskeho kritéria Thisisthekey (Authorized) a Darkolva (Dark Angel).
Z trojice domácich koní zatiaľ najviac ukázal Risk (No Risk At All), z cudziny sú okrem českých koní a nemeckého favorita prihlásení aj rakúsky Gugus Des Brieres (Cima De Triomphe) a maďarský Esti Fény (Pigeon Catcher), ktorý sa v nedeľu zúčastní Magyar Derby. Maximálny počet štartujúcich je 14, takže ak nenastane žiaden škrt, pod čiarou sa ocitne Forever Dry.
Prehľad prihlásených podľa hodnotenia turf.sk.

turf.sk

Nepodarené České Derby pre Blessed Kiss
24. 6. Praha Horšie ako dostih učňov alebo amatérov vyzeral 98. ročník Českého Derby na 2400 metrov o 2.5 milióna korún (97 000 €) - časť domácich džokejov sa prezentovala katastrofálne, mizivou dôverou vo svoju schopnosť odhadu tempa a mizivou dôverou v sily svojho koňa, takže prvá polovica Derby bola pomalšia než ktorákoľvek z predskúšok a nie je žiadnym prekvapením, že sa v dostihu plnom kolízií a skrumáží najlepšie zorientovali jazdci pôsobiaci v západnej Európe a všetci štyria sa dostali na tabuľu.
Na začiatku cieľovej roviny to vyzeralo na víťazstvo nemeckého Poldi's Lieblinga (Tai Chi), ktorého Eddy Hardouin v pomalom úvode nechal ísť dopredu a viezol sa na druhej priečke, najprv za Golden Alighierim a potom za Black Bardom. Päťsto metrov pred cieľom sa ujal vedenia, ale na štvorstovke ho predstihla najvyššie hodnotená česká kobyla podľa ratingov turf.sk Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), útočiaca z konca poľa vonkajšou stopou a pod Vladimírom Panovom nevzdávajúceho sa Poldi's Lieblinga zdolala o krk.
Na dve dĺžky vzdialenú tretiu priečku sa z konca poľa preštrikoval Mon Cheri (Makfi) s Jiřím Chaloupkom, štvrtá dobehla Carmella (Campanologist) s Jackom Mitchellom a tabuľu s odstupom uzavrel Darkolva (Dark Angel) s Jimmym Quinnom, pred francúzskym Dragonom a domácim Res Judicatom. Jarný favorit Derby King Heart obsadil po ukážkovom upulovaní ôsme miesto a upulovaný bol aj víťaz Starohájskeho kritéria Thisisthekey, ktorý navyše tristo metrov pred cieľom v kolízii stratil akciu a napokon za sebou nechal len Golden Alighieriho, ktorý v Derby nemal čo hľadať.
Víťazná zverenkyňa Igora Endaltseva zo stajne Yerbola Baizhasrkinova, polosestra vo francúzskych Listed a v americkej Gr.3 umiestnenej míliarky Blessed Silence (Siyouni), je v tejto sezóne už treťou kobylou, ktorá sa vo Francúzsku radí do priemeru až podpriemeru, ale v strednej Európe dokázala vyhrať klasický dostih - Jarní cenu klisen vyhrala v dvoch francúzskych štartoch neumiestnená Lady Westminster, Jarnú cenu kobýl Wild Love, ktorá bola z troch francúzskych štartov raz piata, a víťazka Derby Blessed Kiss má z Francúzska na konte dve štvrté miesta z piatich štartov...

turf.sk

Autor opäť medzi víťazmi
24. 6. Praha Z rámcových dostihov chuchelského Derby-dňa najviac zaujal Zlatý pohár na 2400 metrov o 150 000 Kč (5800 €), kde sa po dvoch rokoch do listín víťazov opäť vrátil Autor (Authorized), ktorý naposledy získal double Zlatých pohárov v roku 2016. V druhej polovici sezóny 2016 sa od Františka Holčáka presťahoval k Zdenovi Koplíkovi, s ktorým si akosi neporozumel a v štyroch štartoch utrpel štyri debakle a zlepšenie priniesol presun k Štěpánke Myškovej, u ktorej sa opäť začal zapájať do bojov o víťazstvo.
V poctivo rozbehnutom Zlatom pohári mu Martin Laube veľmi dobre rozložil sily a záverečnou štvorstovkou za 23.84 autor ukázal, že aj v ôsmich rokoch je stále na vrchole výkonnosti. Vynikajúci výkon predviedol aj v malých talianskych dostihoch trochu znenápadnený Bonys (Intense Focus), ktorému víťazstvo uniklo len o hlavu, ale obhájil vlaňajšiu druhú priečku. Tretí s priepastným odstupom 8 dĺžok (podľa oficiálneho výroku 6) dobehol majiteľ Derby-double z roku 2015 Touch Of Genius a štvrtý skončil víťaz Českého Derby 2016 Gontchar (Champs Elysees).
Obhajca víťazstva Always On Sunday prehral už v úvodných sto metroch vyjazdením z boxov, kvôli čomu bol po 1600 metrov až o 2.4 sekundy rýchlejší než pred rokom a v závere logicky vycúval na šieste miesto. Favorizovaný Intisari nebol po avizovanom tréningovom výpadku ani chvíľu nebezpečný a skončil siedmy.

turf.sk

Marián Šurda - spasiteľ, alebo hrobár?
Jednou z najdôležitejších udalostí uplynulého roka bolo odvolanie Mariána Šurdu z funkcie riaditeľa Závodiska Bratislava. Šurda vstúpil do porevolučnej histórie ako posledný káder Komunistickej strany, ktorý sa udržal vo funkcii riaditeľa štátneho podniku a darilo sa mu to neuveriteľných 27 rokov, naprieč všetkými režimami, ktoré na Slovensku vládli. Viac...

turf.sk